info / od billboardu do witryny www


Jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed branżą OOH i jej klientami zawsze był problem pogodzenia ograniczeń tego narzędzia z potrzebami informacyjnymi reklamodawców (konsumentów - oczywiście także !) czyli:
utrzymania zwięzłości i atrakcyjności przekazu z jednoczesnym zapewnieniem odbiorcy reklam pełnej informacji o produkcie czy firmie.
Inaczej mówiąc - jak pogodzić wodę z ogniem...

Od momentu gdy internet wszedł do standardowego zestawu narzędzi komunikacji z konsumentem - formuła funkcjonowania nośników reklamy zewnętrznej na pewnym jej wycinku zaczęła powoli się zmieniać i szybko dała się zauważyć znakomita symbioza tych dwóch mediów...
Outdoor będąc znakomitym narzędziem pierwszej linii frontu komunikacji z konsumentem wszedł jednocześnie w rolę naprowadzającego na pełne źródło informacji o podmiocie lirycznym kampani reklamowej - witrynę www właściciela marki/produktu...
Zwięzły komunikat na billboardzie sygnalizuje temat, wzbudza zainteresowanie... i odsyła do skarbnicy wiedzy o nim!
Tu tkwiło rozwiązanie tego problemu...

Wcześniej taki podział ról był nieosiągalny wobec braku możliwości prowadzenia przez reklamodawcę własnego i niepowtarzalnego serwisu informacyjnego jakim jest firmowa strona www - w najbardziej egalitarnym medium jakim jest internet...

Wniosek dla Klientów:
połączenie reklamy zewnętrznej z reklamą w internecie jest najwłaściwszą metodą zapewnienia pełnej informacji konsumenckiej i dobrym zamiennikiem np - reklamy telewizyjnej. Niech to będzie wskazówką dla Państwa w jaki sposób projektować kampanie reklamowe...
. . .

Dowody?

Kampania „Oohgle”
Jeden z krajowych liderów rynku OOH w lutym 2010 powtórzył eksperyment brytyjskiej firmy Posterscope UK której celem była odpowiedź na pytania:
„Czy jedno medium odsyła do drugiego?” oraz „Czy prezentacja nieznanej marki w przestrzeni miejskiej prowokuje do poszukiwań informacji o niej w Internecie?”.
W Londynie na billboardach prezentowano słowo „Oohgle” jako zbitek OOH oraz Google a na stronie www było wyjaśnienie, że to kampania mierząca wpływ outdooru na zachowania w internecie. W Polsce przeprowadzono kampanię reklamową nieistniejącego produktu o nazwie iKoniec - równie intrygującego co Oohgle ale łatwiejszego do wymówienia i zapamiętania przez Polaków.
Równolegle uruchomiono stronę www.iKoniec.pl gdzie umieszczono konkurs-zagadkę; "co to jest iKoniec?" ale na plakatach nie podano adresu tej witryny.
Okazało się że mimo to - i w naszym kraju billboardy skutecznie kierowały widzów na pełne źródło informacji o reklamowanym Kliencie lub jego produkcie - witrynę internetową.
W projekcie zastosowano 3 sposoby pomiaru skuteczności kampanii:
- badanie zauważalności kampanii:
na panelu internautów w wieku 16-49 lat wykazało, że już po dwóch tygodniach ekspozycji nośników rozpoznał je co trzeci mieszkaniec miasta (34%). Jest to wysoki wskaźnik zważywszy że kampanii nie wspierano innymi mediami oraz krótki okres jej trwania.
- pomiar wejść na domenę www.iKoniec.pl
W trakcie dwutygodniowej kampanii na domenie iKoniec odnotowano prawie tysiąc unikalnych użytkowników; połowa weszła na stronę po wpisaniu słowa iKoniec w wyszukiwarkę Google ale druga połowa odwiedziła stronę od razu wpisując adres www.iKoniec.pl. Wpisywali więc adres strony, która nigdzie nie była promowana.
Pokazuje to, że „googlowanie” w sieci jest już naturalnym i silnym odruchem poszukiwania informacji oraz że konsumenci domyślnie zakładają, że marki i firmy mają swoje domeny.
- śledzenie szumu w internecie na temat kampanii iKoniec:
Pozwoliło ono odnaleźć 5 niezależnych witryn na których pojawiły się informacje o kampanii iKoniec. A to określa postawę internatów: chęć dzielenia się interesującymi i intrygującymi zdarzeniami ze społecznością internetową czyli; znakomity nośnik / transmiter komunikatu reklamowego. Ten element badania pokazał także, że monitoring szumu w sieci to dobre narzędzie kontroli skuteczności kampanii prowadzonych w realu.

Powyższe rezultaty osiągnięto bez jakiejkolwiek sugestii na plakatach, że istnieje strona www.
- Gdybyśmy na plakatach umieścili informację o adresie strony oraz o możliwości wygrania telefonu komórkowego, to ilość wejść byłaby zapewne wielokrotnie większa - stwierdzili badacze...

Kampania „
Inny z liderów rynku z kolei przeprowadził następujące badanie:

CDN....